fbpx

Животната приказна на топ моделот Марта Хунт - На модната писта по операција на сколиоза

Почнав да се занимавам со манекенство откако ме „открија“ на тринаесет години. Бев типичен, чуден тинејџер што секој модел тврди дека бил: слаба, со долги нозе и големи очи. Често ми кажуваа дека треба да пробам да бидам модел заради мојот „уникатен“ изглед. Доаѓам од еден мал град во Северна Каролина и манекенството ми се чинеше повеќе како фантазија одошто реален избор за кариера. Откако на локалната радио станица слушнав дека бараат модел, решив да се пријавам. Возевме четири часа до Шарлот во Северна Каролина, се сретнав со сите и на мое задоволство добив најмногу повици! Потоа потпишав договор со една агенција во Њујорк. За тоа време продолжив да се фокусирам на училиштето во Северна Каролина, а работев и како модел. Во Њујорк добив позитивни критики, но нешто почна да се случува што ме направи да изгледам непријатно.

Marta Hunt Scolosis

извор:Instagram/MarthaHunt

Чувствував како моето тело се предава

На 14 годишна возраст забележав дека моето тело изгледа многу асиметрично. Го споделив ова со моите родители и тие мислеа дека сум типична несигурна тинејџерка. Често слушав: „Јас не гледам ништо, ова ти е само фаза“. До 15 години се забележуваше повеќе. Половината ми беше поразлична од едната страна, а десната плешка ми беше повеќе испакната на левата страна. Ги убедив родителите да ме однесат на лекар. Тој го потврди она од што се плашев. Бев дијагностицирана со умерен тип на идиопатска сколиоза и 'рбетот почна да ми се искривува како буквата Ѕ. Тогаш докторот ми рече дека е многу честа појава кај младите и дека не треба да се грижам туку само да внимавам. Не препорача да носам протеза бидејќи би имала само незначителни резултати. Тој ден си заминав малку збунета и разочарана. Дознав дека имам сколиоза, но не можев ништо да направам во врска со тоа. Тогаш не знаев дека протезата можела да биде ефикасна опција за мене во текот на раната фаза на сколиоза.

Како што поминуваше времето за време на училишните паузи со мајка ми продолжив да патувам во Њујорк. Во жешките летни денови заедно шетавме по улиците со портфолиото во рака. По завршувањето на сите кастинзи, се враќавме во хотелот да се релаксираме. Тогаш почнав да барам од мајка ми да ми става перници под грбот. Ме болеше телото по целодневното шетање. Клиентите започнаа да го забележуваат тоа. Чувствував дека нешто не е во ред и одлучив кога ќе се вратам во Северна Каролина повторно да одам на лекар. Тогаш имав 17 години и моето тело се развиваше, а со тоа и мојот 'рбет се менуваше на полошо. Чувствував како моето тело се предава. Промените беа многу поочигледни физички. Тело ми се наведнуваше на лево и половината ми се свиткуваше во десно, но не и во лево. Немав рамнотежа, едното рамо беше повисоко и колковите не ми беа исти.

Се консултиравме со друг лекар, кој што ме упати на специјалист во Гринвил, Северна Каролина. По прегледот од специјалистот, му беше јасно дека најдобра опција е операцијата спинална фузија. 'Рбетот не само што ми беше крив, туку и ми беше ротиран. Заради ротацијата ребрата ми беа испакнати на левата страна, а плешката ми штрчеше на десната страна. Доколку сколиозата не е навреме дијагностицирана или не се лекува, постојат ризици од многу здравствени проблеми. Настрана од болки во зглобовите и во грбот, ротација на 'рбетот може да ги притиска белите дробови и да предизвика проблеми со дишењето и нови проблеми.

Се навикнав на идејата дека сум кандидат за операција. Болката од сколиозата го достигна мојот личен праг. Престанав да вежам и имав премногу болки само од кивање. Едно нешто што им е заедничко на пациентите со сколиоза е дека ние знаеме колку се чувствителни нервите што се наоѓаат околу 'рбетот и колку е клучна мобилноста на `рбетот за насочување на остатокот од телото да се движи во синхронизација. Чувствував дека сè на моето тело, од грбот до нозете не е како што треба, како да не можев да го најдам мојот центар на гравитација.

Решив да направам операција веднаш по завршувањето на средното училиште. Најдобриот дел од младоста е тоа што се чувствував бестрашна. Самата операцијата не ме плашеше. Од друга страна, пак, живеењето со проблем што ми го попречува секојдневното функционирање и ме прави да се чувствувам несигурна, беше далеку пострашна реалност.

Снимката од рендген покажа дека имам искривување од 39 степени на десната торакална страна со лев тораколумбален врв на соединувањето ТЛ со јачина од 52 степени. Едноставно мојот 'рбет е доволно искривен на врвот и на дното да се смета како опасна 'рбетна фузија. Ме информираа дека операцијата вклучува прицврстување на куки, жици, штрафови и две титаниумски прачки на искривените делови на 'рбетот. Потоа на 'рбетот ќе ми стават мали парчиња од коски за да ми пораснат заедно со ‘рбетните коски, спојувајќи ги во правилна положба. Ми рекоа дека 'рбетот нема целосно да ми се исправи и дека нема да можеме да ја поправиме ротацијата. За тоа ќе треба целиот 'рбет да се опфати со метални прачки и на крајот нема да имам никаква мобилност во грбот.

Позитивно е тоа што со исправувањето на 'рбетот ќе добијам 2-5 см во висина. Ме информираа за ризиците од такватa сериозна операција, но на крај бев подготвена.

Операцијата беше единствениот излез

Операцијата беше закажана за 18 јуни. Денот на операцијата бев вознемирена, но подготвена да завршам со тоа. Си реков дека ќе добијам соодветна нега од мојот лекар и медицинските сестри со цел да помогнат да се справам со болката што ќе ја имам по операцијата и дека ќе се чувствувам добро.

Операцијата дефинитивно ми ги отвори очите. Навистина беше потешко од она што очекував. Многу ме болеше. Се разбудив во Одделението за интензивна нега и најтешкиот дел беше кога медицинските сестри доаѓа да ме разместат на секои два часа. За болката имав морфиумска пумпа, но да бидам искрена тоа само малку го намалуваше интензитетот на болката. За среќа, деновите по операцијата доведоа до добро закрепнување. Не беше лесно. За малку ќе ми дадеа крвна трансфузија.

Се сеќавам кога прв пат се погледнав во огледало и се чувствував возбудена бидејќи  моето тело изгледаше еднакво за прв пат. Исто така преку ноќ добив 2-4 см во висина! Мајка ми цела недела остана со мене во болницата и се чувствував сакано во нејзино присуство. Ми кажаа дека штом проодам ќе може да си одам од болница. Се сеќавам колку бев упорна првиот пат кога сестрата ме рашета низ одделот. Тој ден бев толку нестрплива што самоуверено сама одев до тоалет и потоа изгубив свест. Си отидов по неколку дена. Таа недела во болницата не беше лесна, но знаев дека најлошото заврши.

Бев многу возбудена да се вратам дома. Бев решена да бидам подобро бидејќи сакав да се преселам во Њујорк за да го остварам мојот сон - да бидам модел. До крајот на летото бев многу посилна. Повторно го посетив лекарот и тој ми даде зелено светло да се преселам во Њујорк.

Резултатите од операцијата се исплатија. Дојдов во Њујорк со сосема нов поглед на животот и чувствував дека можам да направам сè. Следните шест месеци по операцијата сè уште имав болки, но искрено може да кажам дека вредеше. Ништо не се споредува со непријатноста и болката што ја чувствував пред 'рбетната фузија.

Вежбањето ми стана секојдневие

Првата година по операцијата многу бев уплашена и несигурна дали да вежбам. И покрај тоа што ми рекоа дека може да вежбам со ограничување, се плашев од мојот нов грб. Манекенството само по себе вклучува физичка активност, стоење во чудни позиции во високи потпетици. Конечно добив храброст да вежбам. Се заљубив во умерена јога, а подоцна и во пилатес. Се фокусирав на фитнес бидејќи знаев дека тоа е единственото нешто што може да ми помогне за зајакнување на грбот. Вежбањето ми стана секојдневие бидејќи ги чувствував придобивките од зацврстувањето. Иако живеев со негативен белег од сколиоза, го претворив во позитивна работа во мојот живот. Ми беше мојата мотивација за силно тело и силен ум.

Кога почнав да одам на кастинзи за модни ревии имав искуство со еден од најкомплексните аспекти на модната индустрија. Секогаш бев преплашена дека ќе изгледам различно од другите модели. Мислев дека одам многу здрвено. Бев уморна од овие несигурности и конечно донесов некои големи одлуки. Знаев дека мора да се истакнам.

На крај потпишав договор со една од најдобрите модни агенции IMG и животот целосно ми се промени. На мое изненадување ме викнаа за најважните модни ревии во Њујорк, Милано и Париз. Кога конечно се пробив и бев повикана за најелитните ревии, си докажав себеси дека со упорност можам да ги надминам сите пречки.

Откако ми заврши сезоната со ревиите, почнав да работам со Victoria`s secret што беше мојот најголем сон. Не само што е пресижен, но тоа е бренд кој промовира здрав начин на живот со фитнес, што е во согласност со она што сакам. Снимам реклами и одам на ревии само во долна облека и се чувствувам силна и самоуверена. Осум години по операцијата горда сум што останав фокусирана во текот на годините низ подемите и падовите и конечно ги постигнав моите цели. До ден денес вежбам три пати неделно со тренер кој продолжува да ми помага да ми се отворат рамениците и правам специфични вежби за зголемување на опсегот на движење во моите колкови. Секојдневно се растегнувам и правам масажи да може да ми се ублажат дополнителните тензии.

Многу е важно луѓето кои живеат со сколиоза да ги знаат своите опции

Постојат толку многу модерни третмани, како на пример протези, операции, и / или вежбање. Тоа што операцијата беше прав избор за мене не значи дека ќе биде прав за секого, но тоа е една ефикасна опција. Ве молам да се информирате за сите методи и опции за третман на сколиоза. Знам дека живеењето со болка може да направи на моменти да се чувствувате изолирани, но не дозволувајте тоа да ве спречи да го живеете својот живот. Не заборавајте дека сè e можно.